(044) 331-59-32   (068) 92 11 715

Багатопредметний аудит. Комплексний аудит стратегії управління маркетингом, виконання народногосподарських програм, тому в ньому беруть участь фахівці різних спеціальностей, а також різних аудиторських організацій.

База даних. Сукупність даних, що їх спільно застосовують різні користувачі для різних цілей. Базова ціна. Ціна певного товару відповідної якості, розміру, хімічного складу, яка відрізняється від фактичної на величину знижок і доплат.

Бакалавр – (від пізньолат. baccalarius, перше значення – “під васал”, від baccaiaria – “помістя”) – освітньо-кваліфікаційний рівень вищої освіти особи, яка на основі повної загальної середньої освіти здобула базову вищу освіту, фундаментальні й спеціальні вміння та знання щодо узагальненого об’єкта праці (діяльності), достатні для виконання завдань та обов’язків (робіт) певного рівня професійної діяльності, що передбачені для первинних посад у певному виді економічної діяльності.

Баланс (бухгалтерський). Звіт про фінансовий стан підприємства, який відображає на певну дату його активи, зобов’язання і власний капітал. Баланси можуть бути: Вступний – це баланс, який складається на початок діяльності підприємства, де відображені активи і пасиви, що сформовані його засновниками на дату створення суб’єкта.

Періодичний, який складається за місяць, квартал. Річний баланс. Об’єднувальний – це баланс, який складається у разі об’єднання кількох підприємств в єдине на правах юридичної особи.Розподільний – це баланс, який складається в разі поділу великого підприємства на малі з правом юридичної особи.

Сановний – це баланс, який складається у випадку, коли підприємству загрожує банкрутство. Ліквідаційний – це баланс, який складається в разі ліквідації підприємства. Зведений – це баланс, який складається підприємством, що має структурні підрозділи, що виділені на самостійний баланс. Консолідований – це форма бухгалтерської звітності, що виражає в грошовому виразі стан господарських коштів і засобів та джерел їх утворення. Кожна господарська операція, яка відбувається на підприємстві тим чи іншим чином впливає на кошти, засоби та джерела їх утворення, а в цілому і на весь баланс.

Баланс виробничих потужностей. Спеціальний баланс, який за допомогою системи певних показників характеризує динаміку виробничих потужностей у зв’язку з умовами відтворення та ступенем використання насамперед активної частини основних виробничих фондів.

Баланс (сальдовий). Бухгалтерський баланс, який містить залишки рахунків бухгалтерського обліку на певну дату. Дебетові залишки зазначають в активі сальдового балансу, кредитові – в пасиві.

Балансова вартість. Оцінка основних фондів та оборотних засобів, зазначена в бухгалтерському балансі.

Балансове рівняння. К = А – З, або А = К + З, де: К – капітал; А – активи; З – зобов’язання.

Балансовий метод у плануванні. Метод планомірного встановлення й дотримання матеріально-речових і вартісних пропорцій та пропорцій у розподілі трудових ресурсів.

Банк. Юридична особа, яка на підставі ліцензії НБУ здійснює діяльність по залученню вкладів від фізичних та юридичних осіб, веденню рахунків і наданню кредитів на власних умовах.

Банк-емітент акредитива. Банк платника, що відкриває акредитив своєму клієнту. Банківська ставка. Розмір плати банку за користування банківською позикою, вираженій у відсотках.

Банківський кредит. Будь-яке зобов’язання банку надати певну суму грошей, будь-яка гарантія, будь-яке зобов’язання придбати право вимоги боргу, будь-яке продовження строку погашення боргу, яке надано в обмін на зобов’язання боржника щодо повернення заборгованої суми, а також на зобов’язання на сплату процентів та інших зборів з такої суми.

Банківські реквізити. Номер поточного рахунку в банку, назва установи банку, її код (МФО). Банкрутство. Фінансова неспроможність, припинення платежів за борговими зобов’язаннями через брак коштів.

Бартер (товарний обмін).Господарська операція, яка передбачає проведення розрахунків за товари (роботи, послуги) у будьякій формі, іншій, ніж грошова, включаючи будь-які види заліку та погашення взаємної заборгованості, в результаті яких не передбачається зарахування коштів на рахунки продавця для компенсації вартості таких товарів (робіт, послуг).

Безвідкличні зобов’язання. Зобов’язання, що можуть бутискасовані лише за згодою особи якій надається зобов’язання.

Безготівкові розрахунки. Перерахування грошових коштів з рахунку підприємства-платника на рахунок підприємства отримувача. Фінансовим посередником в цих розрахунках є банк, яки надає послуги своїм клієнтам-підприємствам. Безнадійна дебіторська заборгованість. Поточна дебіторська заборгованість, щодо якої існує впевненість про її неповернення боржником або за якою минув строк позивної давності.

Безстроковий договір. Оформлюється наказом керівника, який складається на основі заяви робітника.

Бенефіціар. Особа, якій призначений платіж або на користь якої відкрито акредитив.

Бізнес. Сукупність видів діяльності та активів, що здійснюються та утримуються з метою забезпечення: а) доходу інвесторам або б) зменшених витрат або інших економічних вигід безпосередньо та пропорційно кількості власників страхового поліса або учасників. Бізнес, як правило, складається із залучених ресурсів, застосованих до цих ресурсів технологічних процесів та кінцевих продуктів, які використовуються (або використовуватимуться) для генерування доходів. Якщо в переданій сукупності видів діяльності та активів є гудвіл, слід вважати, що передана сукупність є бізнесом.

Біологічний актив. Тварина або рослина, яка в процесі біологічних перетворень здатна давати сільськогосподарську продукцію та/або додаткові біологічні активи, а також приносити в інший спосіб економічні вигоди.

Біологічні перетворення. Процес якісних і кількісних змін біологічних активів.

Бланки суворого обліку. Бланки документів, що підлягають обліку і видаються в підзвіт окремим працівникам для оформлення господарських операцій.

Близькі члени родини. Чоловік або дружина і родичі (визнані такими згідно із законодавством) фізичної особи, що є пов’язаною стороною, які можуть впливати або перебувають під впливом такої фізичної особи щодо прийняття рішень з фінансової, господарської та комерційної політики підприємства.

Блок-схема. Спосіб відображення інформації щодо процесу або напрямку діяльності у формі схем. Вона наочно зображує структуру системи і є засобом для розуміння і аналізу складних операцій. Описує вхід та вихід даних, логічну послідовність, обробку інформації внутрішнім аудитором. При складанні блок-схем доречно дотримуватись чіткості та простоти схем, слід показувати тільки ті операції/документи, які мають значення для системи контролю, інформацію аудитори отримують під час бесід з персоналом про процедури, які вони виконують. За допомогою блок-схем внутрішні аудитори встановлюють зміст операцій.

Бонус. 1. Додаткова винагорода, заохочення, надбавка до виплати, премія. 2. Додаткова знижка з вартості (ціни) товару, яка надається продавцем відповідно до умов договору про купівлюпродаж або постійним покупцям.

Борг. Грошова сума, позичена на строк на певних умовах і належна до сплати. Особу, яка має борг, називають боржником. Боргові зобов’язання, які повинні бути погашені в першу чергу, називають першочерговими боргами.

Борг безнадійний. Заборгованість підприємств, установ, організація або окремих осіб, стягнути яку не можна (пройшов строк позовної давності, визнання дебітора неплатоспроможним через суд, смерть особи тощо).

Брак у виробництві. Браком у виробництві вважається продукція, напівфабрикати, деталі, вузли й роботи, які не відповідають за своєю якістю встановленим стандартам або технічним умовам і не можуть бути використані за своїм прямим призначенням або можуть бути використані тільки після додаткових витрат на виправлення. Брак продукції поділяється на зовнішній, тобто виявлений споживачем і пред’явлений для відшкодування збитків, та внутрішній, який виявлений в процесі виробництва. У залежності від характеру відхилень від нормативів він може бути остаточним або виправним.

Будівництво. Спорудження нового об’єкта, реконструкція, розширення, добудова, реставрація і ремонт об’єктів, виконання монтажних робіт.

Будівельна діяльність. Окремі види проектних та будівельномонтажних робіт, інженерних вишукувань для будівництва, виробництво будівельних матеріалів, виробів та конструкцій, надання інжинірингових та інших робіт і послуг, для здійснення яких на території Сторони потрібно одержання ліцензії.

Будівельний контракт. Договір про будівництво, який включає: спорудження нового об’єкта; реконструкцію об’єкта; розширення об’єкта; добудову об’єкта; реставрацію об’єкта; ремонт об’єкта; виконання монтажних робіт.

“Бухгалтер”. Спеціаліст з бухгалтерського обліку. Слово німецького походження і означає “бух” – книга, “гальтен” – держати (або дослівно – держатель книги).

Бухгалтер-аналітик. Бухгалтер, який займається управлінською діяльністю.

Бухгалтер-аудитор. Бухгалтер, який пройшов атестацію на право займатися аудиторською діяльністю і займається перевіркою правильності ведення бухгалтерського обліку при проведенні аудиту юридичної особи. В зарубіжній практиці – це особа, що займається веденням бухгалтерських книг і складання періодичної звітності.

Бухгалтер головний. Посадова особа, яка підпорядковується безпосередньо керівнику підприємства і забезпечує дотримання на підприємстві єдиних методологічних засад бухгалтерського обліку, складання і подання у встановлені строки фінансової звітності, організовує контроль за відображенням в обліку всіх операцій.

Бухгалтер-ревізор. Працівник бухгалтерії, в посадові обов’язки якого входить: здійснення відповідно до чинних інструкцій і положень планових та за спеціальними завданнями документальних ревізій господарсько-фінансової діяльності організацій, а також їх підрозділів, які знаходяться на самостійному балансі.

Бухгалтерія. 1. Обліковий апарат, який організує і веде облік бухгалтерський. Бухгалтерія є самостійним структурним підрозділом апарату управління, очолюється головним бухгалтером; на підприємствах. Де штатом не передбачено посаду головного бухгалтера – старшим бухгалтером, який має такі ж права і обов’язки, як і головний бухгалтер. Працівники бухгалтерії зобов’язані організовувати і вести бухгалтерський облік, складати фінансову звітність, контролювати всі господарські операції з точки зору їх законності і господарської доцільності, здійснювати контроль за дотриманням кошторисної і фінансової дисципліни тощо. Структура бухгалтерії залежить від галузі та особливостей організації бухгалтерського обліку. На великому підприємстві створюється головна бухгалтерія на чолі з головним бухгалтером і його заступником. Головна бухгалтерія складається із відділі (груп) на чолі зі старшими бухгалтерами. Такими можуть бути відділи: матеріального обліку, обліку виробництва і калькуляції собівартості продукції, обліку готової продукції, обліку розрахунків з робітниками і службовцями, фінансово-розрахунковий, зведений (загальний) тощо. На невеликих підприємствах облікові роботи розподіляються між окремими працівниками. 2. Ведення бухгалтерського обліку.

Бухгалтерське проведення. 1. Запис, який вказує рахунок, що дебетується, і рахунок, який кредитується, а також суму операції. 2. Процедура визначення рахунків, що охоплюються відповідно господарською операцією та наступним відображенням на них відповідних сум.

Бухгалтерський контроль. Сукупність процедур, що дають змогу забезпечити збереження активів підприємства та достовірності обліку і звітності. Контроль здійснюється службою бухгалтерського обліку на підставі даних, отриманих від функціональних та адміністративних підрозділів. Елемент наступного контролю.

Бюджет коштів служби внутрішнього аудиту. Витрати коштів на утримання служби внутрішнього аудиту. Грошове відображення розпису витрат грошей, що складається службою на певний час. Як правило, оформлюється у формі кошторису.

Бюджет часу служби внутрішнього аудиту. Кількість часу, яку планується витратити на проведення аудиту. Розраховується у людино-годинах, годинах, днях, тижнях тощо.

Бюджетна установа. Заклад, організація чи установа, основна діяльність яких повністю або частково фінансується за рахунок коштів бюджету. Обов’язковою умовою їх функціонування є відкриття фінансування із бюджету та ведення бухгалтерського обліку й звітності в порядку, визначеному для таких установ.

Бюджетний контроль. Аналітичний інструмент, який передбачає порівняння реальних результатів з плановими, відображеними у бюджеті; аналіз розбіжностей; інформування керівництва про результати аналізу; розроблення рекомендацій щодо регулюючих заходів; оцінювання результатів роботи керівників, відповідальних за різні бюджети.