(044) 331-59-32   (068) 92 11 715

Надзвичайна подія. Подія або операція, яка відрізняється від звичайної діяльності підприємства, та не очікується, що вона повторюватиметься періодично або в кожному наступному звітному періоді.

Надзвичайні витрати. Невідшкодовані збитки від надзвичайних подій, включаючи затрати на запобігання виникненню втрат від стихійного лиха та техногенних аварій, які визначені за вирахуванням суми страхового відшкодування та покриття втрат від надзвичайних ситуацій за рахунок інших джерел. Втрати внаслідок таких подій та їх покриття за рахунок страхового відшкодування та інших джерел зіставляються, коли проводять розрахунок фінансових результатів від надзвичайної діяльності. Надзвичайні витрати включаються до фінансової звітності з вирахуванням суми, на яку зменшується податок на прибуток від діяльності підприємства внаслідок збитків від надзвичайних подій. Прямі втрати від надзвичайних подій (знищені активи) і витрати підприємства на здійснення заходів, пов’язаних із запобіганням і ліквідацією наслідків надзвичайних подій (відшкодування стороннім працівникам та їх родинам, оплата працівникам, зайнятим на відновлювальних роботах, вартість використаних матеріалів тощо).

Надзвичайні доходи. Доходи, які виникли внаслідок надзвичайних подій, зокрема визнана сума відшкодування втрат від надзвичайних подій з різних джерел. Надзвичайні доходи підприємства одержують у разі відшкодування надзвичайних витрат страховими компаніями або значних благодійних внесків з боку інших підприємств або фізичних осіб, пов’язаних з діяльністю підприємства в надзвичайних ситуаціях (стихійне лихо, експропріація власності підприємства за кордоном, зміна законодавства тощо).

Наказ. Основний нормативний акт, який є одночасно розпорядчим документом і видається суб’єктом нормотворення в процесі здійснення ним виконавчо-розпорядчої діяльності з метою виконання покладених на нього завдань відповідно до наданої компетенції.

Наказ про облікову політику. Внутрішній документ підприємства, яким оформлюється обрана сукупність принципів, методів і процедур, що використовуються для складання та подання фінансової звітності.

Накладна. Первинний бухгалтерський документ, яким оформлюють операції відпуску й прийняття товарно-матеріальних цінностей.

Накладна на відпуск матеріалів на сторону. Застосовується для оформлення відпуску матеріалів виробничим одиницям об’єднанням чи стороннім організаціям.

Накладна на внутрішнє переміщення матеріалів. Застосовується для обліку руху матеріалів всередині підприємства. Використовується для оперативного обліку на складах, аналітичного і синтетичного обліку руху запасів в бухгалтерії.

Накопичена амортизація нематеріальних активів. Сума амортизації об’єкта нематеріальних активів з початку його корисного використання.

Накопичений дохід за цінним папером. Це частина вартості цінного папера, що відображає суму нарахованого доходу на час купівлі цінного папера.

Напівфабрикати. Продукція, що не пройшла всіх установлених технологічним процесом стадій виробництва й потребує доопрацювання або укомплектування.

Напруженість використання виробничої площі. Відношення валової продукції до розміру виробничої площі.

Нарахування. Операція додавання розрахованої грошової суми. Наприклад платежі підприємства на заробітну плату працівників, розмір якої встановлюється у відсотках від сум заробітної плати працівників.

Наряд. Первинний розпорядчий документ, у якому виконавцеві до початку роботи визначають виробниче завдання. У наряді вказують зміст роботи, систему оплати праці, розрахунки. Після завершення роботи наряд закривається, фіксується при цьому фактично виконаний обсяг завдання. Наряд є підставою для нарахування заробітної плати.

Наскрізна перевірка. Перевірка, що передбачає простежування кількох операцій у системі бухгалтерського обліку.

Націнка. 1. Збільшення ціни виробу, продукції, товару, пов’язане або з додатковими витратами на їх виготовлення та продаж, або з їх особливими властивостями. 2. Добавка до попередньої ціни товару, що здійснюється в міру виконання наступних робіт, які потребують додаткових витрат.

Невизначеність. Проблема, результат якої залежить від майбутніх дій чи подій, що не є під безпосереднім контролем суб’єкта господарювання, але можуть впливати та фінансові звіти.

Невиробничі фонди. Капітальні активи, які не використовуються у господарській діяльності платника податку. До таких невиробничих фондів відносяться: * капітальні активи (або їх структурні компоненти), які підпадають під визначення групи 1 основних фондів згідно із підпунктом 8. 2. 2 цієї статті Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” і, включаючи орендовані; * капітальні активи, які підпадають під визначення груп 2, 3 і 4 основних фондів згідно із підпунктом 8. 2. 2 цієї статті Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств”, які є невід’ємною частиною, розміщені або використовуються для забезпечення діяльності невиробничих фондів, що підпадають під визначення групи 1 основних фондів або вилучені з місця ведення господарської діяльності платника податку та передані у безоплатне користування особам, які не є платниками цього податку.

Невідмовна орендна угода. Орендна угода, за якою орендарем на початок строку оренди сплачено таку суму орендної плати, яка дає змогу орендодавцю бути впевненим у продовженні строку оренди або яка може бути розірвана тільки: 1) з дозволу орендодавця; 2) якщо відбулася певна непередбачена подія; 3) у разі укладання орендарем нової угоди про оренду цього самого активу або замість нього іншого аналогічного за призначенням активу з тим самим орендодавцем.

Негарантована ліквідаційна вартість. Частина ліквідаційної вартості об’єкта оренди, отримання якої орендодавцем не забезпечується або гарантується лише пов’язаною з ним стороною.

Негативна думка аудитора. Висловлюється, якщо вплив незгоди з управлінським персоналом на фінансові звіти є настільки суттєвим і всеохоплюючим, що аудитор доходить висновку, що висловлення умовно-позитивної думки про звітність не є адекватним для розкриття неправдивого чи неповного характеру фінансових звітів.

Негрошові операції. Операції, що не потребують використання грошових коштів або їх еквівалентів.

Недоброякісний документ. Документ, який не відповідає вимогам доброякісного документу та відображає здійснену операцію у перекрученому вигляді і містить фальшиві факти.

Недоїмка. Сума податку або сума збору, не сплачена у встановлений законодавством про податки і збори термін.

Незавершене виробництво. Продукція (вироби заготовки, деталі), які не пройшла всіх стадій (фаз, переділів) обробки, передбачених технологічним процесом, а також вироби не укомплектовані, що не пройшли випробувань і технологічного приймання.

Незавершені капітальні інвестиції в нематеріальні активи. Капітальні інвестиції у придбання, створення і модернізацію нематеріальних активів, використання яких за призначенням на дату балансу не відбулося.

Незавершені капітальні інвестиції в необоротні матеріальні активи. Капітальні інвестиції у будівництво, виготовлення, реконструкцію, модернізацію, придбання об’єктів необоротних матеріальних активів, уведення яких в експлуатацію на дату балансу не відбулося, а також авансові платежі для фінансування будівництва.

Незадовільний фінансовий стан. Характеризується неефективним розміщенням ресурсів та неефективним використанням їх, незадовільною платоспроможністю підприємства, наявністю простроченої заборгованості перед бюджетом, з заробітної плати, недостатньою фінансовою стійкістю у зв’язку з несприятливими тенденціями розвитку виробництва та збуту продукції підприємства.

Незаконне привласнення активів. Включає крадіжку активів суб’єкта господарювання, що часто здійснюється найманими працівниками суб’єкта господарювання у відносно невеликих та несуттєвих розмірах. Тим не менше, в незаконному привласненні активів може брати участь і управлінський персонал, для якого зазвичай легше замаскувати або сховати незаконне привласнення активів так, що це буде важко знайти.

Незалежна оцінка майна. Визначення певного виду вартості майна суб’єктом оціночної діяльності – суб’єктом господарювання за договором із замовником.

Незалежний контроль. Аудиторський контроль, який створюється на комерційних засадах.

Незалежність аудитора. Обумовлена його професійною діяльністю проведення експертної оцінки бухгалтерського обліку і звітності щодо правдивості відображення господарської діяльності суб’єкта підприємництва.

Незалежність (нейтральність) облікової інформації. Одна з характеристик надійності облікової інформації. Незалежність від упередженості є спроможністю методики оцінювання (вимірювання) забезпечити безпомилковий опис досліджуваних властивостей. Незалежність не допускає використання бухгалтерських стандартів з політичною чи економічною метою.

Незастраховані особи. Військовослужбовці Збройних сил України, Прикордонних військ України, Внутрішніх військ, Військ цивільної оборони, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, Служби безпеки України, органів внутрішніх справ України, звільнені з військової служби у зв’язку зі скороченням чисельності або штату без права на пенсію (далі – військовослужбовці), та особи, які вперше шукають роботу, інші незастраховані особи у разі їх реєстрації в установленому порядку як безробітних.

Нематеріальний актив. 1. Немонетарний актив, який не має матеріальної форми, може бути ідентифікований та утримується підприємством з метою використання протягом періоду більше одного року (або одного операційного циклу, якщо він перевищує один рік) для виробництва, торгівлі, в адміністративних цілях чи надання в оренду іншим особам. 2. Об’єкти інтелектуальної, в тому числі промислової, власності, а також інші аналогічні права, визнані у порядку, встановленому відповідним законодавством, об’єктом права власності платника податку.

Немонетарні активи. 1. Всі активи, крім грошових коштів, їх еквівалентів та дебіторської заборгованості у фіксованій (або визначеній) сумі грошей.

Немонетарні статті. Статті балансу, що відображають основні засоби, матеріали та інші статті, які не відносяться до монетарних. 2. Статті інші, ніж монетарні статті балансу.

Необоротні активи. Всі активи, що не є оборотними.

Неоплачений капітал. Сума заборгованості власників (учасників) за внесками до статутного капіталу, різниця між об’явленим те неоплаченим статутним фондом. Сума неоплаченого капіталу вираховується при визначенні власного капіталу.

Непередбачена орендна плата. Частина орендної плати, яка не зафіксована конкретною сумою та розраховується із застосуванням показників інших, ніж строк оренди (обсяг продажу, рівень використання, індекс інфляції та цін, ринкові ставки відсотка тощо).

Непередбачене зобов’язання. 1) Зобов’язання, що може виникнути внаслідок минулих подій та існування якого буде підтверджено лише тоді, коли відбудеться або не відбудеться одна чи більше невизначених майбутніх подій, над якими підприємство не має повного контролю; 2) теперішнє зобов’язання, що виникає внаслідок минулих подій, але не визнається, оскільки малоймовірно, що для врегулювання зобов’язання потрібно буде використати ресурси, які втілюють у собі економічні вигоди, або оскільки суму зобов’язання не можна достовірно визначити.

Непрямий метод звітування про рух грошових коштів від операційної діяльності. Метод, згідно з яким прибуток або збиток коригується відповідно до впливу операцій негрошового характеру, будь-яких відрахувань або відстрочених чи нарахованих надходжень або платежів грошових коштів від операційної діяльності, а також відповідно до доходів чи витрат, пов’язаних з грошовими потоками від інвестиційної або фінансової діяльності.

Непрямі витрати. 1. Витрати, що не можуть бути віднесені безпосередньо до конкретного об’єкта витрат економічно доцільним шляхом. 2. Витрати, які пов’язані з роботою виробничих підрозділів або підприємства в цілому й які включають у собівартість окремих видів продукції або робіт, розподіляючи їх за певними заздалегідь встановленими ознаками.

Непрямі податки. Податки, які існують у вигляді знижки до ціни товару.

Нереалізовані прибутки та збитки від внутрішньогрупових операцій. Прибутки та збитки, які виникають внаслідок внутрішньогрупових операцій (продажу товарів, продукції, виконання робіт, послуг тощо) і включаються до балансової вартості активів підприємства.

Нерезидент. Чужоземна фізична або юридична особа, а також особа певної країни чи особа без громадянства, яка постійно проживає за кордоном і діє. на підставі законодавства країни перебування: чужоземне дипломатичне, торговельне чи інше офіційне представництво, а також представництво підприємства або організації, розташоване на території цієї країни, але не здійснює господарської та іншої комерційної діяльності. Нерезидент є суб’єктом зовнішньоекономічної діяльності, має відповідні права та обов’язки. Режим оподаткування і регулювання для нерезидентів може відрізнятися від режиму для резидентів і часто визначається міждержавними угодами.

Нерозподілений прибуток. Сума чистого прибутку, яка реінвестована у компанію і не розподілена між її власниками і не входить до складу резервного капіталу. Сума непокритого збитку наводиться у дужках та вираховується при визначенні власного капіталу.

Нерухоме майно. Жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об’єкт, що підпадає під визначення першої групи основних фондів згідно із Законом України “Про оподаткування прибутку підприємств”.

Несприятливі контракти. Контракти, у виконанні яких підприємство не зацікавлено внаслідок їх збитковості або інших причин та готове передати їх іншим підприємствам.

Несуперечливість у бухгалтерському обліку. Тотожність даних аналітичного і синтетичного обліку на перше число кожного місяця, а також їх відповідність показникам фінансової звітності.

Неустойка (штраф, пеня). Грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення своїх зобов’язань.

Номенклатура контролю (лат. nomenclaturа – розпис імен) Склад (перелік) інформації, яка є в законах, нормативно-правових актах, кошторисах, квотах, планах та фактично зафіксованих характеристиках господарських фактів та процесів, що використовуються в контрольному процесі для підтримки управлінських рішень.

Номінал банкнот (монет). Вартість, що зазначена на банкнотах (монетах).

Норма. Мінімально або максимально допустима величина абсолютної витрати часу, трудових, матеріальних, енергетичних ресурсів на вироблення одиниці продукції (виконання роботи) встановленої якості у певних умовах виробництва.

Норма виробітку. Встановлений обсяг робіт (кількість одиниць продукції), який працівник (група працівників) відповідної кваліфікації повинен виконати за певних організаційно-технічних умов виробництва за одиницю робочого часу. Визначаються норми виробітку в будівництві у натуральних одиницях вимірювання конкретного виду робіт (продукції), виконаного за 1 годину (хвилину). Норма виробітку машини (норма продуктивності машини) в будівництві – встановлений обсяг робіт (продукції), який вона має виконати за одиницю робочого часу в умовах визначеної організації виробництва та праці робітників, які зайняті її керуванням або обслуговуванням.

Норма капіталізації фінансових витрат. Частка від ділення середньозваженої величини фінансових витрат та суми всіх непогашених запозичень (крім тих, що безпосередньо пов’язані з кваліфікаційним активом або мають цільове призначення) підприємства протягом звітного періоду.

Норма природного убутку. Гранично припустима величина безповоротних втрат матеріалів, які виникають при транспортуванні та збереженні товарно-матеріальних цінностей внаслідок природних змін біологічних та/або фізико-хімічних якостей товарів.

Норма часу. Величина затрат робочого часу, встановлена для виконання одиниці роботи (продукції) працівником (групою працівників) відповідної кваліфікації за певних організаційно-технічних умов виробництва. Вимірюються норми часу в будівництві у людино-годинах (людино-хвилинах тощо) на одиницю конкретного виду робіт (продукції). Якщо робочий процес виконується будівельною машиною, норма часу встановлюється для цієї машини в машино-годинах (машино-хвилинах тощо). Норма часу для робітників, які керують машиною чи обслуговують її, дорівнює добутку чисельності цих робітників і норми часу машини та вимірюється в людино-годинах (людино-хвилинах тощо).

Нормальна потужність. Очікуваний середній обсяг діяльності, що може бути досягнутий за умов звичайної діяльності підприємства протягом кількох років або операційних циклів з урахуванням запланованого обслуговування виробництва.

Норматив чисельності. Установлена чисельність працівників певного професійно-кваліфікованого складу, яка необхідна для виконання конкретних виробничих, управлінських функцій або обсягів робіт. Різновидом нормативів чисельності є типові штати, що установлені на основі норм часу, обслуговування і навантаження.

Нормативи праці. Розрахункові значення: розмір витрат праці, часу на виконання окремих елементів, комплексів робіт, обслуговування одиниці обладнання, робочого місця, бригади, структурного підрозділу тощо, а також чисельність працівників, необхідних для виконання виробничих, управлінських функцій або обсягу робіт, прийнятого за одиницю виміру, залежно від конкретних організаційно-технічних умов та факторів виробництва.

Нормативні витрати. Заплановані витрати на виробництво одиниці продукції (послуг), які базуються на нормах використання матеріалів, праці і нормальної виробничої потужності.

Нормативний документ. Документ, який встановлює правила, загальні принципи чи характеристики різних видів діяльності або їх результатів.

Нормативний термін служби основних фондів. Встановлений розрахунком термін служби основних фондів певного виду, на базі якого встановлюють норми амортизації на реновацію.

Нормативно-правовий акт. Офіційний письмовий документ, прийнятий чи виданий уповноваженим на це суб’єктом нормотворення у визначеній законодавством формі та за встановленою законодавством процедурою, який спрямовано на регулювання суспільних відносин, містить нормативні приписи, розрахований на багаторазове застосування й дія якого не вичерпується одноразовим виконанням.

Норми. Метрологічні, будівельні, санітарні та інші обов’язкові вимоги, затверджені відповідним органом, які встановлюють гранично допустимі величини показників до продукції і концентрації речовин, що гарантують якість продукції.

Норми амортизації. Встановлюються у відсотках до балансової вартості кожної з груп основних фондів на початок звітного (податкового) періоду в такому розмірі (в розрахунку на податковий квартал): 1) група 1 – 2 відсотки; 2) група 2 – 10 відсотків; 3) група 3 – 6 відсотків; 4) група 4 – 15 відсотків. Платник податку може прийняти рішення про застосування інших норм амортизації, що не перевищують норм, визначених цим підпунктом. Зазначене рішення: * приймається платником податку до початку звітного податкового року та не може бути змінене протягом такого року; * доводиться до відома податкового органу разом із поданням декларації за перший квартал такого звітного податкового року. Для платників податку, визнаних монополістами згідно із законом, сума амортизаційних відрахувань не є обов’язковою складовою тарифів, інших видів цін на їх послуги.

Норми внутрішньогосподарські. Різновид норм, що розробляють управлінським персоналом підприємства та адресовані його працівникам. Норми бувають соціальні (традиції, етичні, економічні, звичаї, правові тощо) та несоціальні (економічні, технічні, технологічні, біологічні тощо). Норми і нормативи у плануванні. Показники, що відображають мінімальні, середні чи граничні величини, використовуючи які, регулюють утворення, розподіл і перерозподіл ресурсів.

Норми праці. Норми виробітку, часу, обслуговування, чисельності – встановлюються для працівників відповідно до досягнутого рівня техніки, технології, організації виробництва і праці. В умовах колективних форм організації та оплати праці можуть застосовуватися також укрупнені і комплексні норми.

Нормоване завдання. Встановлений обсяг роботи, який працівник або група працівників /наприклад, бригада/ повинні виконати за робочу зміну, робочий місяць /відповідно змінне та місячне нормоване завдання/ або за іншу одиницю робочого часу погодинно оплачуваних роботах.

Нормування обігових коштів. Економічно обґрунтоване визначення суми фінансових ресурсів, необхідних підприємству для забезпечення безперебійного процесу виробництва та своєчасного здійснення розрахунків у плановому році.