(044) 331-59-32   (068) 92 11 715

Сальдо (італ. saldo – розрахунок, залишок). Різниця між підсумками записів по дебету і кредиту рахунків бухгалтерського обліку з урахуванням змін на рахунку на кінець звітного періоду.

Сальдо дебетове. Перевищення підсумкових сум по дебету бухгалтерського рахунку порівняно з кредитом, що відображається в активі балансу.

Сальдо кредитове. Перевищення підсумкових сум по кредиту бухгалтерського рахунку порівняно з дебетом, що відображається в пасиві балансу.

Самоконтроль. Контроль працівником власної діяльності з метою оцінки витрат часу на виконання робіт, використаних прийомів і технічних засобів. Окремим випадок внутрішньої спрямованості контрольних дій. Самоконтроль – основа внутрішньогосподарського контролю.

Самоперевірка. Перевірка, що проводиться з дозволу керівника матеріально відповідальною особою самостійно в неробочий час з метою перевірки збереження майна. Проведення самоперевірки не оплачується і її результати не знаходять відображення в регістрах бухгалтерського обліку.

Самофінансування (фінансування за рахунок внутрішніх джерел, внутрішнє фінансування). Система (метод) господарювання, за якими усі витрати як на просте, так і на розширене відтворення підприємства забезпечуються ним з власних джерел, без залучення коштів державного бюджету. Частково ці витрати можуть покриватись за рахунок кредитів банку, але за умови їх погашення також з коштів власного фонду.

Сегмент бізнесу. Відокремлюваний компонент суб’єкта господарювання, який займається постачанням окремого продукту або послуги (чи групи взаємопов’язаних продуктів чи послуг), зазнає ризиків та забезпечує надходження, відмінні від тих, що притаманні іншим сегментам бізнесу.

Середньорічна кількість простих акцій. 1. Середньозважена кількість простих акцій, які перебували в обігу протягом звітного року 1. Чистий прибуток (збиток) після вирахування дивідендів на привілейовані акції, скоригований на вплив розбавляючих простих акцій.

Середовище контролю. Охоплює функції вищого управлінського та управлінського персоналу, а також його ставлення, усвідомлення та дії вищого персоналу, що стосуються внутрішньогосподарського контролю суб’єкта господарювання і зумовлюють важливість для цього суб’єкта. Один з компонентів внутрішньогосподарського контролю.

Сертифікат аудитора. Сертифікат (фр. certificat < лат. certum вірно + facere робити) – документ, який засвідчує той чи інший факт, у даному випадку, посвідчення, видане АПУ, яке засвідчує кваліфікаційну придатність фахівця на здійснення аудиторської діяльності.

Синтез (від грец. sunthesis сполучення, складання, поєднання). Прийом вивчення об’єкта в цілісності, у взаємозв’язку його частин. У контролі синтез пов’язаний з аналізом, дає змогу об’єднати об’єкти, розчленовані в процесі аналізу, встановити зв’язок і пізнати предмет як єдине ціле.

Сировина. Предмет праці, один з елементів засобів виробництва, складова запасів; вихідний матеріал обробної промисловості на видобування або виробництво якого було витрачено працю і який призначено для подальшого опрацювання й одержання напівфабрикатів або готової продукції

Система. Множина об’єктів разом з відносинами між об’єктами – частинами чи компонентами системи – та між їх атрибутами – властивостями об’єктів.

Система бухгалтерського обліку (облікова система). Послідовність завдань та записів суб’єкта господарювання, за допомогою якої відображають операції і яка є засобом ведення обліку.

Система виробничого обліку. Сукупність операцій та розрахунків, які забезпечують калькулювання собівартості одиниці продукції і контроль витрат на її виробництво

Система внутрішнього контролю (СВК). Політика і процедури внутрішньогосподарського контролю, прийняті управлінським персоналом суб“єкта господарювання з метою забезпечення господарської діяльності (в т. ч. дотримання політики управлінського персоналу), збереження активів, запобігання шахрайству і помилкам, їх виявлення, гарантування точності та повноти облікових записів, своєчасної підготовки достовірної фінансової інформації. СВК охоплює також інші питання, безпосередньо пов“язані з функціями облікової системи.

Система контролю звітності. Регламентована послідовність дій, спрямованих на перевірку звітності щодо виконання правил фінансового обліку, збереження засобів та підготовлення вірогідних фінансових звітів.

Система оплати праці. Визначений взаємозв’язок між показниками, що характеризують міру (норму) праці та міру його оплати в межах і понад норми праці, які гарантують одержання працівником заробітної плати у відповідності з фактично досягнутими результатами праці (відносно норми), погодженої між працівником і роботодавцем ціною його робочої сили.

Система оподаткування. Сукупність податків і зборів (обов’язкових платежів) до бюджетів та до державних цільових фондів, що справляються у встановленому законами України порядку.

Систематизована перевірка. Розгляд документів за однорідними господарськими операціями у розрізі окремих ділянок.

Системний аналіз. Вивчення об’єкта дослідження як сукупності елементів, що утворюють систему.

Сільськогосподарська діяльність. Процес управління біологічними перетвореннями з метою отримання сільськогосподарської продукції та/або додаткових біологічних активів.

Сільськогосподарська продукція. Актив, одержаний в результаті відокремлення від біологічного активу, призначений для продажу, переробки або внутрішньогосподарського споживання.

Сканування. Дослідження нехарактерних статей звітності, господарських операцій.

Склад. Місце складування, розміщення і зберігання товарів. Створюються, як правило, в окремому вогненебезпечному місці, що охороняється.

Склад ліцензійний. У спеціальний спосіб облаштовані площадка та приміщення, віддані під нагляд і контроль конкретному територіальному органу митниці. Доставлений на склад ліцензійний товар зберігається в ізольованому режимі і не вважається випущеним до митного простору країни чи випущеним з нього.

Складний фінансовий інструмент. Фінансовий інструмент, що містить компонент фінансового зобов’язання і компонент інструмента власного капіталу.

Складська розписка. Квитанція, гарант, документ, який підтверджує прийняття товару на склад для зберігання.

Сконто. Знижка з ціни товару за його оплату до настання терміну сплати.

Скоригована середньорічна кількість простих акцій. Середньорічна кількість простих акцій в обігу, скоригована на кількість потенційних простих акцій.

Скоригований чистий прибуток (збиток). Чистий прибуток (збиток) після вирахування дивідендів на привілейовані акції, скоригований на вплив розбавляючих простих акцій.

Скорочення програми з визначеною виплатою. Дія підприємства, що призводить до суттєвого скорочення кількості працівників, охоплених програмою, або до змін умов програми з визначеною виплатою, унаслідок яких виконання робіт теперішніми працівниками в майбутньому не враховуватиметься під час визначення виплат або враховуватиметься лише при визначенні зменшення таких виплат.

Служба внутрішнього аудиту. Підрозділ підприємства, який підпорядкований, як правило, його керівникові, завданням якого є проведення внутрішнього аудиту.

Службове розслідування. 1. Перевірка виконання працівниками підприємства своїх службових обов’язків, а також дотримання ними нормативно-правових актів, які регулюють службові відносини. Таке розслідування проводиться спеціальною комісією, що створюється за наказом керівника підприємства у випадках виявлення розкрадань, нестач, втрат і псування матеріальних цінностей, виготовлення бракованої продукції та ін. 2. Всебічне вивчення фактів виникнення нестач, безгосподарності та інших порушень у діяльності клієнта, що перевіряється.

Службові відрядження. Поїздка працівника за розпорядженням керівника підприємства, об’єднання, установи, організації на певний строк до іншого населеного пункту для виконання службового доручення поза місцем його постійної роботи.

Собівартість кваліфікаційного активу. Витрати на придбання, будівництво, створення, виготовлення, виробництво, вирощування і доведення кваліфікаційного активу до стану, у якому він придатний для використання із запланованою метою або продажу (далі – витрати на створення кваліфікаційного активу).

Собівартість продукції (робіт, послуг). Виражені в грошовій формі витрати підприємства на виробництво та реалізацію продукції (робіт, послуг).

Соціальне страхування. Система матеріального забезпечення найманих працівників у старості, у разі хвороби, безробіття, втрати працездатності чи годувальника, працевлаштування і перекваліфікації.

Спеціаліст. Освітньо-кваліфікаційний рівень вищої освіти особи, яка на основі освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавра здобула повну вищу освіту, спеціальні вміння та знання, достатні для виконання завдань та обов’язків (робіт) певного рівня професійної діяльності, що передбачені для первинних посад у певному виді економічної діяльності

Списання. Віднесення товару або грошових цінностей підприємства, фірми, компанії до збитків з вилученням їх з балансу, зняття з банківського обліку. Застосовується до повністю зношених засобів виробництва, а також до безнадійних боргів.

Списковий склад. Всі робітники, що прийняті на постійну, сезонну, а також тимчасову роботу строком на один день і більше, з дня зарахування їх на роботу.

Співвідношення заборгованості та власного капіталу підприємства. Відношення всіх зобов’язань підприємства (включно із забезпеченням) до величини його власного капіталу.

Спілка аудиторів України (САУ). Суспільна організація, яка об’єднує аудиторів за професійними ознаками.

Спільна діяльність. Господарська діяльність зі створенням або без створення юридичної особи, яка є об’єктом спільного контролю двох або більше сторін відповідно до письмової угоди між ними.

Спільний контроль. Розподіл контролю за господарською діяльністю відповідно до угоди про ведення спільної діяльності.

Способи контрольно-ревізійної діяльності. Конкретні шляхи досягнення наміченого результату ревізії за допомогою наявних засобів, обумовлених завданнями контрольно-ревізійної діяльності. Вони можуть бути гласні та негласні, базуватися на наукових, професійних знаннях.

Спостереження. Вивчення, дослідження, метод емпіричного дослідження, який полягає у цілеспрямованому вивченні предмету, що ґрунтується в основному на даних органів почуття (відчуття, сприйняття і уявлення).

Спот. Вид угоди, що передбачає оплату протягом часу, який потрібен для здійснення розрахунків, як правило – 48 годин.

Справедлива вартість. Сума, за якою може бути здійснений обмін активу, або оплата зобов’язання в результаті операції між обізнаними, зацікавленими та незалежними сторонами.

\

Справедлива вартість об’єкта основних засобів. Вартість, за якою може бути здійснений продаж чи обмін об’єкта, або плата зобов’язання в результаті операції між обізнаними, зацікавленими та незалежними сторонами.

Ставка відсотка на можливі позики орендаря. Ставка відсотка, яку мав би сплачувати орендар за подібну оренду або (якщо цей показник визначити неможливо) ставка відсотка за позиками для придбання подібного активу (на той самий термін та з подібною гарантією) на початку строку оренди.

Ставка дисконту. Ставка процента, за якою майбутню вартість грошей чи фінансових інструментів приводять до їх теперішньої вартості, тобто за якою здійснюють процес дисконтування.

Стаж роботи. Тривалість трудової діяльності працівника загалом або в певній галузі за професією.

Стандарти внутрішнього аудиту. Прийняті правила проведення аудиту, вимог яких повинен дотримуватись аудитор стосовно мети, методики, техніки, процедур, підсумкового документу та якості роботи.

Стандарти професійної практики внутрішнього аудиту (СППВА). Комплект визнаних професійною організацією аудиторів правил проведення аудиторської діяльності.

Статистична вибірка. Будь-який підхід до здійснення вибірки, який має такі характерні риси: випадковий добір елементів вибірки: використання теорії ймовірностей для оцінювання результатів вибірки, у тому числі оцінювання ризику, пов’язаного з вибіркою.

Статистична інформація (дані). Офіційна державна інформація, яка характеризує масові явища та процеси, що відбуваються в економічній, соціальній та інших сферах життя України та її регіонів.

Статистичний облік. Облік, який використовують для одержання інформації про масові, якісно однорідні показники виробничої та господарської діяльності підприємств. Виник в 18 сторіччі, його назва походить від французького слова “статус” – стан. В основному статистичний облік забезпечує потреби в інформації держави в цілому. Він базувався на разових переписах і відображав соціальний стан держави на відповідну дату.

Статистичні розрахунки. Прийоми одержання таких величин і кількісних характеристик, що не утримуються безпосередньо в економічній інформації.

Стаття. Елемент фінансового звіту, який відповідає критеріям, установленим П(С)БО.

Стаття затрат. Сукупність затрат, для яких характерна однорідність їх цільового використання.

Статутний капітал. Це сумарний внесок вкладів у майно (у грошовому виразі) засновниками підприємства при його створенні. Розмір Статутного капіталу визначається установчими документами і фіксується у Статуті підприємства.

Сторно. Спосіб виправлення помилок у регістрах бухгалтерського обліку шляхом зворотного запису на величину помилки та одночасного зазначення правильної суми. Виправлення вносяться до облікового регістру в тому звітному періоді, у якому виявлені помилки, що можуть виникати під час математичних підрахунків, застосування облікової політики, неправильної інтерпретації фактів, помилкового зарахування та/або списання коштів за рахунками, неналежного виконання посадових обов’язків.

Стратифікація. Процес розподілу генеральної сукупності на субсукупності, кожна з яких є групою елементів вибірки, що мають подібні ознаки.

Страхові резерви. Сума страхових резервів, яку, відповідно до законодавства, формують у встановленому порядку підприємства – страховики.

Страховик. Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.

Страхувальники. Юридичні та фізичні особи набувають статусу платників страхових внесків до фонду з дня їх реєстрації у виконавчих дирекціях відділень фонду.

Строк корисного використання (експлуатації). Очікуваний період часу, протягом якого необоротні активи будуть використовуватися підприємством або з їх використанням буде виготовлено (виконано) очікуваний підприємством обсяг продукції (робіт, послуг).

Строк оренди. Період дії невідмовної орендної угоди, а також період продовження цієї угоди, обумовлений на початку строку оренди.

Строки погашення облігації. Дата, передбачена умовами емісії облігацій, на яку емітент сплачує держателю облігації номінальну вартість.

Суб’єкти господарської діяльності. Підприємства, установи, організації (їх філії, представництва, відділення), незалежно від форми власності, іноземні юридичні особи (їх філії, представництва, відділення), фізичні особи – суб’єкти підприємницької діяльності, що здійснюють господарську діяльність на території України.

Суб’єкти господарювання. Юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми та форми власності, їх відокремлені підрозділи, які не мають статусу юридичної особи, фізичні особи – громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які є суб’єктами підприємницької діяльності, а також постійні представництва нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, якщо такі суб’єкти беруть участь у формуванні, розподілі, володінні, використанні та відчуженні активів, що належать державі, а також використовують кошти, що залишаються у зв’язку з наданими пільгами за платежами до бюджетів чи державних цільових фондів та кредитів, отриманих під гарантії Кабінету Міністрів України, за винятком розташованих на території України іноземних дипломатичних представництв, консульських установ, представництв міжнародних організацій, а також представництв нерезидентів, які не провадять підприємницької діяльності.

Суб’єкти державного фінансового контролю. Міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, їх територіальні органи, які наділені повноваженнями на здійснення фінансового контролю, їх самостійні контрольно-ревізійні підрозділи або інші їхні підрозділи (особи), які наділені такими повноваженнями.

Суб’єкти контрольно-ревізійної діяльності. Контролер, ревізор, аудитор тощо, які незалежно від виду професійної діяльності мають певні повноваження на здійснення контролю суб’єкта господарювання.

Суб’єкти малого підприємництва. 1. Фізичні особи, зареєстровані у встановленому законом порядку як суб’єкти підприємницької діяльності; 2. Юридичні особи (малі підприємства) – суб’єкти підприємницької діяльності будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, в яких середньооблікова чисельність працюючих за звітний період (фінансовий рік) не перевищує 50 осіб, а обсяг валового доходу від реалізації продукції (робіт, послуг) за цей період не перевищує 70 млн. грн.

Середньооблікова чисельність працюючих визначається з урахуванням усіх працівників, у тому числі тих, що працюють за договорами та за сумісництвом, а також працівників представництв, філій, відділень та інших відокремлених підрозділів.

Суборенда. Угода про передачу орендарем орендованого ним об’єкта в оренду третій особі.

Субрахунок. Спосіб додаткового групування показників однорідних аналітичних рахунків в межах певного синтетичного рахунка.

Субсидія. Вид допомоги (переважно у грошовій формі) що надається державою, юридичною чи особою іншим особам.

Судово-бухгалтерська експертиза. Форма фінансово-господарського контролю, що має процесуально-правовий зміст і метою якої є документальне обґрунтування вимог.

Сума очікуваного відшкодування необоротного активу. Найбільша з двох оцінок: чиста вартість реалізації або теперішня вартість майбутніх чистих грошових надходжень від використання необоротного активу, включаючи його ліквідаційну вартість.

Сума погашення. Недисконтована сума грошових коштів або їх еквівалентів, яка, як очікується, буде сплачена для погашення зобов’язання в процесі звичайної діяльності підприємства.

Сума розрахунку. Сума готівкових коштів, яка отримана від покупця за продані товари (послуги) або видана йому при поверненні товару (рекомпенсації послуги, прийнятті цінностей під заставу, виплаті виграшів у державні лотереї та в інших випадках), або сума безготівкових коштів у разі застосування платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.

Сумнівна дебіторська заборгованість. Заборгованість за продукцію, товари, роботи, послуги щодо якої існує невпевненість її погашення боржником.

Сумнівна заборгованість. Такі депозити та кредити, повернення яких викликає сумнів у керівництва підприємства.

Сумнівний борг. Поточна дебіторська заборгованість, щодо якої існує невпевненість її погашення боржником.

Супровідна документація. Супровідні листи за результатами виконання контрольних заходів.

Супровідні документи. Документи, подання яких разом із розрахунковим документом передбачене Інструкцією або договором, укладеним між банком та клієнтом.

Суттєва інформація. 1. Інформація, якщо її пропуск або неправильне відображення може вплинути на економічні рішення користувачів, прийняті на основі фінансових звітів. 2. Інформація, відсутність якої може вплинути на рішення користувачів фінансової звітності. Суттєвість інформації визначається відповідними П(С)БО та керівництвом підприємства.

Суттєвий вплив. Повноваження брати участь у прийнятті рішень з фінансової, господарської та комерційної політики об’єкта інвестування без здійснення контролю за цією політикою. Свідченням суттєвого впливу, зокрема, можуть бути: 1) володіння двадцятьма або більше відсотками акцій (статутного капіталу) підприємства; 2) представництво в раді директорів або аналогічному керівному органі підприємства; 3) участь у прийнятті рішень; 4) взаємообмін управлінським персоналом; 5) забезпечення підприємства необхідною техніко-економічною інформацією.

Суттєві статті. Статті фінансової звітності, наявність відхилень у яких значно впливатиме на прийняття економічних рішень користувачами фінансової звітності.

Суттєвість. Характеристика облікової інформації, яка визначає її здатність впливати на рішення користувачів фінансової звітності.

Суть фінансового обліку. Полягає в тому, що результати діяльності підприємств повинні бути достовірними і доступними не лише для працівників даного підприємства, але і для клієнтів, податкових органів та інших органів.

Суцільна перевірка. Дослідження аудитором всієї генеральної сукупності, вона частіше стосується процедур по суті.

Схема посадових окладів. Розробляється кожним підприємством самостійно. В ній визначаються посади, які можуть займати службовці, спеціалісти, керівні працівники і відповідні цим посадам розміри окладів.