(044) 331-59-32   (068) 92 11 715

Табель. Первинний документ з обліку відпрацьованого часу. Табель складається в одному примірнику табельником, майстром або іншими особами, яким доручено вести табельний облік, і надається до бухгалтерії в установлені на підприємстві терміни.

Такса (лат. taxare оцінювати). Цінa товарів або послуг, розцінка, яка встановлюється відповідними органами.

Таксування документів. Грошова оцінка зазначених в документі матеріальних цінностей.

Тара. Місткість для зберігання, упакування і транспортування товарів, готової промислової продукції, продуктів харчування – ящики, мішки, пляшки, бочки, бідони, банки тощо.

Тариф. Система ставок, що визначає розміри плати за різноманітні послуги, наприклад, перевезення вантажів, чи за здійснення певних дій при експорті чи імпорті товару (митний тариф).

Тарифна сітка. Шкала, у якій наведені прийняті певною галуззю кваліфікаційні розряди і відповідні їм тарифні коефіцієнти.

Тарифна ставка. Нормативний розмір оплати праці робітника відповідного розряду за одиницю часу.

Твердження. Подані управлінським персоналом відомості, що містяться у фінансових звітах.

Твердження у фінансових звітах. Твердження управлінського персоналу, явні чи неявні, які містяться у фінансових звітах. Твердження можуть поділятись на такі категорії: існування, права і зобов’язання, наявність, повнота, оцінка вартості, вимірювання, подання і розкриття інформації.

Твердий контракт. Контракт у письмовій формі, що передбачає обмін визначеної кількості ресурсів за встановленою ціною на конкретну майбутню дату (дати), має визначений строк виконання, не містить відкладальних або скасувальних умов, не може бути розірваний і змінений в односторонньому порядку, та передбачає забезпечення виконання контракту.

Тематична перевірка. Вивчення однієї або кількох сторін діяльності підконтрольного об’єкта.

Тематичні контрольні перевірки. Засіб періодичного оперативного господарського контролю виконання об’єднаннями, підприємствами однорідних господарських операцій.

Теорія обліку. Розглядає наукові положення про сутність і метод науки про бухгалтерський облік, правила відображення фактів господарської діяльності на рахунках обліку, перспективи його розвитку.

Теперішня вартість. Дисконтована сума майбутніх платежів (за вирахуванням суми очікуваного відшкодування), яка, як очікується, буде необхідна для погашення зобов’язання в процесі звичайної діяльності підприємства.

Теперішня вартість зобов’язання за програмою з визначеною виплатою. Теперішня вартість (без вирахування активів програми) очікуваних майбутніх платежів, необхідних для погашення заборгованості, що виникає в результаті виконання робіт працівниками у звітному та попередніх періодах.

Тест. Застосування процедур до деяких або всіх даних генеральної сукупності

Тести аудиторські. Процедури та методи дослідження об’єктів внутрішнього аудиту в залежності від встановлених цілей. Вони можуть бути незалежними тестами та тестами на відповідність. Тести використовуються, щоб отримати аудиторські докази щодо ефективності організації системи обліку та внутрішнього контролю, тобто чи належно вони організовані, щоб запобігти суттєвим викривленням, виявлення та виправленню їх і функціонування внутрішнього контролю протягом звітного періоду.

Тести контролю. Тести, що проводяться з метою отримання аудиторських доказів відповідності організації та ефективності функціонування систем бухгалтерського обліку і внутрішнього контролю.

Тестування. Полягає у формулюванні переліку питань для оцінки об’єкту дослідження за відповідями на які встановлюються фактори ризику та надається оцінка відповідності (наприклад, тест на відповідність внутрішнього контролю встановленим нормам).

Техніка обліку. Сукупність засобів (обчислювальних машин, вимірювальних приладів, облікових регістрів тощо) і прийомів, за допомогою яких здійснюється обліковий процес.

Техніко-економічне планування. Визначення основних напрямків розвитку підприємства, встановлення виробничої програми підприємства, завдань, обсягів та умов діяльності його підрозділів на певний період, виявлення резервів зростання виробництва, поліпшення якісних показників і збільшення прибутку.

Техніко-економічні показники. Система вимірників, які застосовують для аналізу та планування рівня техніки та організації виробництва, використання основних фондів, обігових засобів та трудових ресурсів.

Технічна пропозиція. Документ, в якому аудиторська фірма визначає цілі та обсяг майбутньої роботи, вказує групу виконавців, план та пропозиції щодо проведення аудиту.

Технологічна карта. Основний документ з технологічного підготовлення виробництва, що встановлює перелік та послідовність технологічних операцій, тип устаткування, оснащення, комплекс параметрів, які характеризують технічний, та організаційний бік виробничого процесу. Карти поділяються на маршрутні, операційні, інструкційні та зведені.

Технологічні витрати. Основні витрати, які входять у виробничу собівартість продукції та зумовлені безпосередньо процесом виробництва.

Технологічний маршрут. Послідовність проходження предметом праці виробничих підрозділів підприємства під час здійснення певного виробничого процесу. Тимчасова втрата працездатності. Нездатність працівника виконувати службові обов’язки в зв’язку з хворобою, вагітністю, пологами тощо. За період втрати працездатності застрахована особа може отримати матеріальне забезпечення або соціальні послуги. Підставою для нарахування допомоги є листок непрацездатності, який видається медицинським закладом. Розмір допомоги залежить від середньої заробітної плати та стажу роботи.

Тимчасова різниця. Різниця між оцінкою активу або зобов’язання за даними фінансової звітності та податковою базою цього активу або зобов’язання відповідно.

Тимчасова різниця, що підлягає вирахуванню. Тимчасова різниця, що призводить до зменшення податкового прибутку (збільшення податкового збитку) у майбутніх періодах.

Тимчасова різниця, що підлягає оподаткуванню. Тимчасова різниця, що включається до податкового прибутку (збитку) у майбутніх періодах.

Тип господарської операції. Вид діяльності, яка зумовлює змини у фінансовому стані, активах і пасивах підприємства, установи, організації. Господарські операції за характером змін у складі засобів та їх джерелах поділяються на чотири типи.

Титульний список. Перелік об’єктів будівництва, включених до державного плану капітальних вкладень з їх характеристикою (кошториси, вартість, вартість робіт на поточний рік, виробнича потужність, місце і строк будівництва)

Товар. Будь-яка продукція, послуги, роботи, права інтелектуальної власності та інші немайнові права, призначені для продажу (оплатної передачі).

Товари. Матеріальні та нематеріальні активи, а також цінні папери та деривативи, що використовуються у будь-яких операціях, крім операцій з їх випуску (емісії) та погашення.

Товари у складі майна суб’єктів господарювання. Вироблена продукція (товарні запаси), виконані роботи та послуги.

Товариство. Організація, створена шляхом об’єднання осіб (учасників), які мають право участі у цьому товаристві.

Товариство з обмеженою відповідальністю. Вид акціонерного товариства, фонд якого поділений на частки, визначені статутом. Несе відповідальність за зобов’язаннями тільки у межах свого майна, а учасники тільки у межах свого вкладу.

Товарний дериватив. Стандартний документ, який засвідчує право продати та/або купити біржовий товар (крім цінних паперів) на обумовлених стандартних умовах у майбутньому. Правила випуску та обігу товарних деривативів установлюються органом, на який покладаються функції регулювання товарного біржового ринку.

Товарний кредит. Товари, які передаються резидентом або нерезидентом у власність юридичним чи фізичним особам на умовах угоди, що передбачає відстрочення кінцевого розрахунку на визначений строк та під процент. Товарний кредит передбачає передання права власності на товари (результати робіт, послуг) покупцю (за мовнику) у момент підписання договору або в момент фізичного отримання товарів (робіт, послуг) таким покупцем (замовником), незалежно від часу погашення заборгованості.

Товарні запаси. Придбані підприємством товари, призначені для подальшого перепродажу. При цьому підприємство, як правило, не вносить суттєвих змін до їх фізичної форми, вже при закупці у постачальника вони є готовою продукцією.

Товарно-транспортна документація. Комплект юридичних документів, на підставі яких здійснюють облік, приймання, передавання, перевезення, здавання вантажу та взаємні розрахунки між учасниками транспортного процесу.

Товарно-транспортна накладна. Єдиний для всіх учасників транспортного процесу юридичний документ, що призначений для списання товарно-матеріальних цінностей, обліку на шляху їх переміщення, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, а також для розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи.

Товаросупровідні документи. Документи, що прямують разом з товарами й містять дані про товари, що переміщуються транспортним засобом.

Торгівля. Будь-які операції, що здійснюються за договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на товари.

Торгівля у розстрочку. Господарська операція, яка передбачає продаж резидентом або нерезидентом товарів без попередньої їх оплати.

Трансакція. Банківська операція з переказу коштів з певною метою.

Транспортно-заготівельні витрати. Витрати підприємства, що пов’язані з процесом матеріально-технічного постачання запасів. До їх складу входять затрати на заготівлю запасів, оплата тарифів (фрахту) за вантажно-розвантажувальні роботи і транспортування запасів усіма видами транспорту до місця їх використання, включаючи витрати зі страхування ризиків транспортування запасів. Сума транспортно-заготівельних витрат, що узагальнюється на окремому субрахунку рахунків обліку запасів, щомісячно розподіляється між сумою залишку запасів на кінець звітного місяця і сумою запасів, що вибули (використані, реалізовані, безоплатно передані тощо) за звітний місяць. Сума транспортнозаготівельних витрат, яка відноситься до запасів, що вибули, визначається як добуток середнього відсотка транспортно-заготівельних витрат і вартості запасів, що вибули, з відображенням її на тих самих рахунках обліку, у кореспонденції з якими відображено вибуття цих запасів. Середній відсоток транспортно-заготівельних витрат визначається діленням суми залишків транспортнозаготівельних витрат на початок звітного місяця і транспортнозаготівельних витрат за звітний місяць на суму залишку запасів на початок місяця і запасів, що надійшли за звітний місяць. Транспортно-заготівельні витрати включаються до первісної вартості запасів, що придбані за плату.

Трасант. Особа, що видала переказний вексель і переказує свій платіж вексельної суми на іншу особу платника.

Трасат (платник). Той, кому наказано платити.

Трендовий аналіз. Порівняння кожної позиції звітності з попередніми періодами і визначення тренду, тобто основної тенденції динаміки показника, очищеної від випадкових впливів та індивідуальних особливостей окремих періодів.

Тривалість ревізії. Кількість днів, що відводяться на проведення ревізії із зазначенням термінів її початку та завершення.

Трудова дисципліна. Форма суспільного зв’язку людей в процесі виконання ними трудових функцій з обов’язковим підкоренням учасників визначеному розпорядку. Трудова дисципліна вводить особу у визначений стереотип поведінки, прийнятий та підтримуваний даним колективом.

Трудовий договір. Угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін. Розрізняють два види договорів: строковий та безстроковий.

Трудовий контракт. Укладається у письмовій формі. Основною відмінністю трудового договору від контракту є можливість включення у зміст контракту додаткових умов звільнення робітника.